Náročné stúpanie a nádherná krajina

Pohorie Veľká Fatra je bohaté na dlhé doliny, lúky a lesy. Navyše z jeho hrebeňov uvidíte polovicu Slovenska. Štart si dajte v Ružomberku, kde môžete navštíviť miestne parky, kostol sv. Ondreja či ružomberskú kalváriu s kostolom Povýšenia svätého kríža. A odtiaľ sa môžete vydať až k osade Vlkolínec, ktorú nájdete zapísanú na zozname UNESCO.

Na trase budete najprv prechádzať Vlkolínskými lúkami, ktoré sa nachádzajú v okolí vrchu Vtáčnik (1090 m). Lúčne či lesné cesty Vás potom zavedú až na Vyšné a Nižné Šiprúňské sedlo. Budete pokračovať ďalej a dorazíte ku zjazdu okolo Malej Smrekovice (1485 m). Uvidíte tu tiež rovnomennú vojenskú zotavovňu na samotnom hrebeni Veľkej Fatry a hotel, ktorý je ovenčený nálepkou najvyššie položeného horského hotela na Slovensku.

Potom sa vydajte hrebeňovým chodníkom na Šiprúňské sedlo. Na svojom bicykli majte radšej pripevnenú rolničku, pretože je tu vyššia možnosť stretu s medveďom. Tým Vás nechceme vystrašiť, iba varovať. Predsa len, v túto chvíľu budete mať za sebou stúpanie cez 1100 metrov. Ďalej sa dostanete už do Vlkolínca, kde na Vás čaká aj zrubová dvojpodlažná zvonica, odkiaľ sa môžete vrátiť späť do Ružomberku.